Holandská burza květin
Napadlo vás někdy, co se děje s květinami, než se dostanou k nám do květinářství?
Když jsem se rozhodla vstoupit do floristického světa, bylo pro zásadní doplnit si na svůj „bucket list“ i návštěvu holandské květinové burzy v Aalsmeeru. Vidět, jak probíhá distribuce květin do celého světa, to se přeci musí. Svojí cestu jsem spojila s návštěvou holandských zahrad Keukenhof, což všem velmi doporučuji. Zahrady Keukenhof se pro návštěvníky otvírají vždy na jaře, když krásně kvetou cibuloviny, zejména tulipány. Letos je to v termínu od 21. Března do 21. Května a mnoho cestovních kanceláří návštěvu těchto zahrad nabízí spolu s jiným tematickým programem.
Ale zpátky ke květinové burze. Ta se nachází v malém městečku Aalsmeer, asi 15km od Amsterodamu. Rozlohou 518 000m2 by mohla pokrýt asi 5 fotbalových hřišť, a je tak největší květinovou burzou na světě. Denně je zde za běžných okolností prodáno asi 20 milionů květin, a to nejenom holandských, ale i z dalších zemí Evropy, Afriky či Ameriky. Státy jako Ekvádor, Keňa, Kolumbie či Etiopie jsou mezi největšími dodavateli řezaných květin. Výjimečnými dny jsou pak Valentýn či Den matek, kdy prodeje vzrostou o cca 15%.
Na burze to vypadá jako ve školní aule, kupující nebo jejich agenti sedí v lavicích, před nimi počítače, akorát místo tabule visí vpředu 2 velké hodiny, které ukazují informace o zboží (druh, barva, dodavatel, jakost, cena). Nakupování se provádí elektronicky, v tichosti, takže nikdo na sebe nepokřikuje jako na Wall Street. Holandský systém burzy znamená, že vyvolávací cena není tou nejnižší, jako u ostatních burz, kde pak kupující přihazuje a cena narůstá. Právě naopak. Cena je nadsazena a klesá směrem dolů. Nakupující pak mají pouze několik sekund na to, aby se rozhodli, zda zboží koupí a za jakou cenu, protože se pak samozřejmě může stát, že zboží koupí někdo jiný a oni odejdou s prázdnou. Přitom je všem jasné, že nejlepší je koupit kvalitní zboží za přiměřenou cenu, a ne přemrštěnou. Tato aukce je sice neveřejná, ale návštěvníci mohou přihlížet skrze prosklenou zeď.
Veškeré květiny určené k prodeji se na burzu dovezou od pěstitelů večer před tím, než jsou dodány ráno do aukce. Zde jsou přes noc ošetřeny a uskladněny. Od rána se pak v kontejnerech přesouvají po hale podle potřeby. Zaměstnanci burzy po ploše haly kmitají na elektrických paletových vozíkách sem a tam, vy se na ten zdánlivý chaos díváte s němým úžasem, ale vše je velmi logisticky promyšleno, protože míří s právě nakoupenými květinami k jednotlivým stanovištím zákazníků. V okamihu, kdy zákazník ukončí svůj nákup, veškeré zboží se připraví na odvoz (vytřídí, zabalí a expeduje) buď pozemní dopravu (klimatizovanými automobily) po Evropě, anebo letadly. Burza svou výhodnou polohou u letiště Schiphol zaručuje, že se veškeré květiny velmi rychle dostanou do letadel směrujících k zákazníkům. Těmito zákazníky jsou zpravidla velkoobchody v jednotlivých městech, od kterých zase nakupují maloobchodníci, jako jsme třeba my.
Takže přátelé, touto cestou se k nám a následně od nás k vám dostanou vaše oblíbené květiny. Není to vlastně nic náročného, že? Jako vlastně všechno, co dobře ovládáme.