Proč má vaše sousedka na balkóně hezčí květiny
Možná to znáte. Blížíte se ke svému baráčku, pohlédnete na svůj balkón a svoje truhlíky, ve kterých jsou nějaké ty letničky, ale moc nadšení z nich nejste, nijak extra nekvetou, nerozrůstají se, jsou zplihlé, bez barvy, prostě není se čím chlubit. Cítíte se trapně, někde jste selhali. Proč jste je vůbec kupovali, říkáte si. Potom kouknete napravo, sousedka má překrásné muškáty, balkón má tím samým směrem, jako je váš. Podíváte se nalevo, další sousedka má výstavní surfínie (nebo-li převislé petunie). No to by v tom byl čert, abyste na to nepřišli!
Muškáty a surfínie jsou u nás nejpopulárnějšími druhy a právě proto se těmto místním favoritům budeme věnovat. Čím to teda bude, že tak krásně kvetou? Asi to nebude tím, že manžel odklepává popel z cigaret, když chodí kouřit na balkón a ne tajně. Nebude to ani tím, že když sousedka dopije kafe, nalije pak zbylý lógr do truhlíku. Tak čím tedy?
Muškáty jsou taková ta truhlíková venkovní klasika, která frčí a frčela už léta. Minimálně v červené barvě. Jsou to stálice, držáci, kterým vyhovuje slunné stanoviště a odolají i silnějšími větru a dešti. Surfinie jsou těsně v závěsu za muškáty. Jsou jemnější a křehké, svědčí jím rovněž slunné stanoviště, nicméně hůře odolávají větru, ideální pro ně je třeba stříška, která je ochrání před prudkým deštěm.
Obecně základem všeho je kvalitní sazenice a pravidelná zálivka. Důležité je rostlinu zasadit co nejdříve potom, co jí v obchodě pořídíte, protože nevíte, jak dlouho už v tom obchodě stála. Nicméně, i když v tom obchodě vypadá, že už mele z posledního, neznamená to, že není kvalitní. Ona totiž ona opravdu potřebuje zasadit do truhlíku, a to do speciálního substrátu pro balkónové rostliny. Ten jí dodá živiny, rostlina se potřebuje v novém prostředí stabilizovat a zapustit kořeny. Cítit se u vás jako doma. Po zasazení minimálně tři týdny rostlinu nemusíte hnojit, mohli byste jí spíše uškodit. Pak můžete přihnojovat hnojivem bohatým na fosfor a draslík jednou týdně, případně podle návodu.
Pakliže jste investovali do samo-zavlažovacích truhlíků, máte z poloviny vystaráno a ušetříte tím i čas a starosti. U běžných truhlíků je během horkých tropických dnů obzvlášť důležitá zálivka dvakrát denně, ráno i večer. Pokud možno nezalévejte během největšího denního vedra, to si raději běžte odskočit do bazénu. Nečekejte na to, až jim začnou žloutnout a padat listy a květy odkvétat a schnout. To už bude pozdě. Substrát by totiž měl být trvale vlhký, aby i v tom suchém vzduchu se vaše rostlinky cítily jako v bavlnce. Prostě i tu platí, že důležitá je prevence a ne hašení požáru. Je to jako u lidí, pokud cítíte žízeň, jste už dehydrovaní. Vodu je potřeba použít odstátou, a to ideálně v teplotě, ve které jsou rostliny samotné, takže nádobu na zalévání mějte klidně na balkóně. Během chladnějších dní, protože i ty v létě máme, se zálivkou šetřete, je vždy potřeba se přizpůsobit aktuálním podmínkám. Pokud by se stalo, že bylo dešťové vody hodně, odstraňte ji, aby rostliny nebyly přemokřené, to by jim uškodilo a uhnily by.
Odkvetlé květy odstraňujte, abyste uvolnili místo pro nové, odstraňování květů totiž podporuje kvetení. Muškáty a surfínie mohou napadnout mšice, v tomto případě použijte speciální roztok, kterým postříkáte zejména zelené části rostlin. Pokud vám rostliny nekvetou, a pouze rostou, seřízněte je zhruba o 2/3 a přihnojte. Opět se obnoví a pokvetou.
No a na závěr, pakliže se chystáte na dovolenou, sežeňte si spolehlivou osobu, která se vám o rostliny postará. Jenom tak se pak po návratu můžete kochat jejich krásou, a hned vám na balkóně bude ta sklenička vína lépe chutnat. Požádejte třeba tu sousedku.
Jestli teda není moc soutěživý tip, mohla by jim totiž schválně zasadit smrtelný úder.