Jak se starat o řezané květiny
Často se nám stává, že se nás zákazníci ptají, jestli máme „ty pytlíčky s tím práškem na kytky“, takovou tu „výživu“. Ne, milí naši zákazníci, u nás je nenajdete. Možná by to mohl být šikovný marketingový tah, přidaná hodnota k uvázané kytici, ale my jsme se rozhodli je nerozdávat. Proč?
Důvod je jednoduchý. Protože se domníváme, že na to, aby Vám řezané květiny vydržely déle, postačí přiměřená péče po tom, co je v květinářství nakoupíte. Samozřejmě za předpokladu, že je nakoupíte čerstvé, protože v opačném případě vám květiny nezachrání ani onen zázračný pytlík.
Takže jak na to? Každá řezaná květina má svou omezenou trvanlivost, některá kratší, některá delší. Z nejznámějších a nejvíce prodávaných květin, které v přetopených bytech odcházejí jako první, jsou třeba gerbery, v některých případech i růže. V střední kategorii pak máme karafiáty, chryzantémy, či lilie, ty vydrží, nebo měly by vydržet o trošku déle. No a nejdéle vydrží květiny z kategorie exotických, jako třeba orchidej nebo anturie.
Pokud tedy nakupujeme kytice na různé příležitosti, máme v nich řekněme mix květin. A to je dobře, protože můžeme předpokládat, že kytice bude „odcházet postupně“. Jak tedy můžeme trvanlivost květin pozitivně ovlivnit?
V první řadě, pokud jsou květiny bez vody déle než čtvrt hodiny, stonky se začnou uzavírat a nebudou schopny přijímat vodu tak kvalitně, jako za čerstva. Je proto nezbytné vždy před umístěním květin do vázy seříznout stonky minimálně o 0,5 cm nejlépe šikmým řezem. Na ten můžeme použít zahradnické nůžky nebo ostrý kuchyňský nůž. Vždy použijeme čistou vázu, protože jakékoliv nečistoty způsobí množení bakterií a zakalení vody. Stonky očistíme od listů tak, aby se nedostaly do vody. Nemusíme dávat vody příliš, postačí tolik, aby byly ponořené všechny, i ty kratší stonky.
Pokud je to v našich možnostech, denně pak květinám dáme čerstvou vodu a vázu vymyjeme. Stonky můžeme obden opět trošku seříznout, aby čerstvou vodu lépe nasály, do měkkého a uhnívajícího stonku totiž těžko čerstvá voda pronikne. Pokud si chceme ušetřit práci, nebo nebudeme mít čas měnit vodu každý den, můžeme do vázy přidat kapičku sava, ale opravdu jenom kapičku. Ta zamezí tvorbě nežádoucích bakterií.
Květiny neumisťujeme k sálajícímu radiátoru nebo na přímé slunce, kde na ně bude teplo více působit. Je nezbytné si uvědomit, že květinám prospívá spíše chladnější prostředí.
Takže milí přátelé, teď když už víte jak na to, vám přejeme, ať vám řezané květiny zpříjemňují interiér co nejdéle.